Ciało jako projekt

niedziela, 06 lutego 2022 13:22

Ciało jako projekt

Warto przez chwilę zastanowić się nad tym gdzie zaczynają się a gdzie kończą pozytywne założenia możliwości korzystania z dobrodziejstw chirurgii plastycznej.
Ciało, z którym się rodzimy jest pierwotnym obszarem, w którym powstaje poczucie self czyli odczuwanie siebie i osoba zyskuje swoją reprezentację. Jest to obszar kształtowania własnej indywidualności i angażowania się w relacje z innymi. Ciało jest czymś specyficznym dla każdej jednostki, definiując jej unikalność i wyjątkowość.

Czytaj dalej

   

NIE WYSTARCZY URODZIĆ SIĘ CHŁOPCEM BY BYĆ MĘŻCZYZNĄ

środa, 25 sierpnia 2021 19:20

NIE WYSTARCZY URODZIĆ SIĘ CHŁOPCEM BY BYĆ MĘŻCZYZNĄ

he-man-2063756 1920Kiedyś ktoś pięknie to ujął – zmierzch Bogów..
Kim był kiedyś a kim jest teraz? Kiedyś był rycerzem i zdobywcą, panem, władcą i obrońcą. Im dalej posuwa się epoka tym bardziej on jest jednostką zabieganą za pieniądzem by zapewnić byt rodzinie. Dziś niejednokrotnie i niejeden mężczyzna sam siebie pyta: kim jestem? I szuka swego miejsca u boku wyemancypowanych kobiet. W pracy robi to co kobieta, w domu też. Jest jej partnerem w zarządzaniu firmą i w łóżku. Ma być silny i stanowczy a zarazem czuły i opiekuńczy. Skrzyżowanie byka i nimfy, komandosa i siostry miłosierdzia.
Świat zachodni – bo tam widać największe przekształcenia w tej i nie tylko tej dziedzinie – przechodzi od około stulecia poważny kryzys męskości.
Kiedyś mężczyzna to skojarzenie króla i korony a męskość to esencja człowieczeństwa.
Kiedyś wyłącznie mężczyzna mógł mieć związek z tym co najlepsze i najważniejsze: z prawdą jako filozof, z pięknem jako artysta, z dobrem i moralnością jako kapłan.
Kobietę uważano za niezdolną do niczego ważnego: ani do techniki, ani do sfery duchowej, ani do abstrakcji. Nie jej domeną było badanie tajemnic wszechświata czy tworzenie wiekopomnych arcydzieł. Nie można było polegać na moralności ani stałości kobiet, gdyż z powodu swej zmysłowości i cielesności miały podobno zagrażać wszelkiemu racjonalnemu porządkowi.

Czytaj dalej

   

Samotność w lockdownie

niedziela, 13 grudnia 2020 19:16

Samotność w lockdownie

penguin-1719608 1280Ostatnie miesiące to poligon doświadczalny dla gospodarki, nie tylko tej gdzie ekonomia gra pierwsze skrzypce, ale dla gospodarki hormonalnej i emocjonalnej każdego organizmu, tego pojedynczego oraz tego zbiorowego, np. małżeństwa i rodziny.
Dużo zostało powiedziane o trudnościach nagłego bycia razem całego systemu rodzinnego, na jednej powierzchni w nielimitowanym czasie, bez perspektyw końca. W tym systemie są dorośli (małżonkowie lub rodzice) oraz są dzieci. Do tej pory bardzo często te dwa światy, czyli świat dorosłych i świat dzieci, funkcjonowały odrębnie, spotykając się. Teraz zostali stłoczeni razem. Poruszając ten aspekt mówi się głównie o przeciążeniu, przemęczeniu, braku swobody, przebodźcowaniu, braku azylu, a w związku z tym o dużej pobudliwości, agresywności i zagrożeniach utraty kontroli nad emocjami.

Czytaj dalej

   

Zdrowy, chory, jaki..??

niedziela, 21 czerwca 2020 15:34

Zdrowy, chory, jaki..??

gay-4193278 1280Wracamy do tematu homoseksualizmu, bo z różnych względów, przede wszystkim medialnych staje się on coraz bardziej newralgiczny dla osób w nim zintegrowanych.
Homoseksualizm, co to za stan?
Po pierwsze jak już kiedyś bodajże pisałam, nie jest chorobą, dlatego nie ma potrzeby a wręcz nie wolno takiej osoby leczyć, zmuszać do leczenia, chyba że dotykamy innego jej aspektu jakim jest podłoże emocjonalne, czyli zaburzenie więzi. Tutaj leczenie może być pomocne ale nie w celu zmiany orientacji seksualnej a w celu zrozumienia...
Napiętnowanie i nacisk do przymusowego leczenia jaki – choć już zliberalizowany – jednak wciąż jeszcze występujący, oznacza brak akceptacji człowieka – często tego z najbliższego otoczenia – syna, córki, brata, siostry – oraz okazanie wstydu i egoizm. Osoba taka wcześniej zostanie dotknięta chorobą psychiczną z tytułu nie udźwignięcia upokorzenia, aniżeli dozna „wyleczenia". Wcześniej dotknie ją depresja i pojawią się myśli samobójcze o ile nie próby samobójcze.

Czytaj dalej

   

Rana psychiczna, czyli co...?

piątek, 01 maja 2020 20:03

Rana psychiczna, czyli co...?

solitude-1148983 1280Łączymy w tym pojęciu traumy, czyli takie wydarzenia w życiu człowieka, które przeciążają procesy psychiczne swoją gwałtownością, nieprzewidywalnością i nasileniem, do tego stopnia, że umysł nie jest w stanie sobie z nimi poradzić za pomocą zwyczajnego ich przetworzenia. Nie umie także się ich pozbyć, czego skutkiem w psychice oraz ciele powstaje silne zaburzenie równowagi.

Czytaj dalej

   

Co daje jeden człowiek drugiemu?

poniedziałek, 10 lutego 2020 19:26

Co daje jeden człowiek drugiemu?

couple-1031639 1280Daje siebie, to co jest w nim najcenniejsze, daje swoje życie, daje to co jest w nim żywe, daje swoją radość, swoje zainteresowanie, zrozumienie, swoją wiedzę, humor i swój smutek. W ten sposób dając swoje życie, wzbogaca drugiego człowieka , wzmaga poczucie jego istnienia, wzmagając zarazem poczucie własnego istnienia. Mówimy wówczas o zdolności do kochania.

Czytaj dalej

   

Dlaczego jestem homoseksualny..?

niedziela, 08 grudnia 2019 16:00

Dlaczego jestem homoseksualny..?

people-2577925 1920Dlaczego jestem homoseksualny?
Po pierwsze to nie twoja wina.
Po drugie to nie choroba.
w 1974 roku w referendum Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego podjęto decyzję o usunięciu homoseksualizmu z listy zaburzeń psychicznych.
W naszym kręgu kulturowym jest wiele osób, niestety również terapeutów, uznających ten stan za chorobę, którą trzeba leczyć.
Nie trzeba. Nie wolno.

Czytaj dalej

   

Ranni i Poszkodowani w Misjach Poza Granicami Kraju

czwartek, 01 sierpnia 2019 18:35

Ranni i Poszkodowani w Misjach Poza Granicami Kraju

img 3696W pobliskich Zebrzydowicach, w ośrodku Medcithi cyklicznie ma miejsce turnus rehabilitacyjno - integracyjny, w którym uczestniczą "chłopcy" z różnych części kraju - a w tym roku także w ramach współpracy Stowarzyszenia spoza naszego kraju - oraz rodzice "chłopaków", którzy nie powrócili....
"Chłopcy" korzystają min z bazy zabiegowej ale to co ich rehabilituje to wspólnota przeżyć; rodzice zaś rehabilitują się głównie poprzez wspólne współodczuwanie utraty z innym im podobnymi, a także z tymi, którzy przeżyli i wrócili, bo to oni po części stają się takimi synami zastępczymi.
Piękny to czas, smutny ale też radosny bo pokazuje zakres ludzkich możliwości adaptacyjnych.

   

Kryzys w związku

poniedziałek, 01 lipca 2019 18:37

Kryzys w związku

man-3929331 1280Pojawia się w każdym związku, w którym definiujemy, rozpoznajemy brak komunikacji między partnerami.
Związek dwojga to niesamowita, twórcza historia dwóch suwerennych egzystencji decydujących się poprzez podążanie równoległą, wspólną drogą osiągnąć ten sam cel. To wspólna gra partnerów, dopełnianie się, integracja własnych zasobów w jedną nadrzędnie uporządkowaną całość.
Często partnerzy z całym przekonaniem twierdzą, że ich związek był przez wiele lat szczęśliwy „aż nagle...", nastąpiło jakieś zewnętrzne wydarzenie, które uaktywniło jakąś utajoną, nieprzepracowaną emocję. Każdy człowiek wnosi w swoje dorosłe życie nierozwiązane konflikty z dzieciństwa. Uaktywniają się one w sytuacjach stresowych lub przełomach życiowych, które to również obciążają psychikę napięciem : ślub dziecka i jego odseparowanie, awans zawodowy, utrata – śmierć. Partnerzy zachowują się wtedy często niczym dotknięci obłędem, nie są w stanie prowadzić żadnej rozsądnej dyskusji i nie potrafią zobaczyć swojego związku z partnerem we właściwych proporcjach. Z uporem trwają przy swoich błędnych postawach wobec partnera – pomimo iż realnie coś się w życiu zmieniło co winno mieć wpływ na perspektywę widzenia rzeczywistości – i powtarzają wciąż te same stereotypowe obwiniania i żądania. Jałowość efektów tych konfliktów prowadzi wówczas do pojawienia się wniosku – „jaki wielki błąd popełniłem/am, że...... jaki byłem/am głupi/a.."

Czytaj dalej

   

Czy wystarczy urodzić się dziewczynką by być kobietą ? Kim jest kobieta we współczesnych czasach?.

niedziela, 05 maja 2019 19:29

Czy wystarczy urodzić się dziewczynką by być kobietą ? Kim jest kobieta we współczesnych czasach?.

Na podstawie pracy, obserwacji i zwykłych relacji międzyludzkich pojawiają się trzy główne aspekty składające się na analizę tego wątku.
Kobiety borykają się ze swoją niedojrzałością, ze swoją seksualnością i z przerostem, zmultiplikowaniem ról w jakich muszą się odnajdywać.
Spróbuję podzielić tę wypowiedź na te trzy wątki.

Czytaj dalej

   

Strona 1 z 5

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>