Objawy nerwicy

To min: zaburzenia równowagi i zawroty głowy, zaburzenia seksualne, nagłe napady gorąca, bóle kręgosłupa, bóle głowy, bóle żołądka, drżenie rąk, drżenie nóg, kołatanie serca, napady paniki, brak motywacji. W tym typie zaburzenia różnie kształtuje się kolejność występowania. Nie można jednoznacznie powiedzieć co jest najpierw, czy myśl, czy emocja czy od razu objaw somatyczny, ale zawsze występuje ta triada. Jako, że nerwica min lokuje się mocno w ciele, wymaganym jest aby medycznie wykonane zostały niezbędne badania wykluczające inną chorobę, wszelakie niedobory organizmu. Problem nerwicy to problem zaniedbania emocjonalnego w czasie dzieciństwa. Nie leczona może doprowadzić do tzw. Załamania nerwowego, czyli załamania struktury psychiki trzymającej osobę w psychicznym dobrostanie, do utraty poczucia wartości a także do depresji.

Czytaj dalej

   

Zaburzenia snu

Z punktu widzenia stanu psychiki ogromny wpływ na zaburzenia snu mają stres, problemy osobiste, trudne do opracowania dla psychiki konflikty emocjonalne, natrętne myśli, stany depresyjne, zaburzenia lękowe. Nie do rzadkości należą epizody bezdechu, zaburzenia rytmu snu czyli min. Wybudzenia bez możliwości ponownego zaśnięcia, stany lękowe z tzw. Kołataniem wewnętrznym. Bezsenność jest zazwyczaj problemem złożonym, wymaga ustalenia z czego owe problemy wynikają i przede wszystkim czy są objawem jakiejś poważniejszej choroby czy wynikają z zaburzenia stanu psychiki.

Czytaj dalej

   

Uzależnienie

Niemożność kontrolowania własnych emocji, szukanie rozwiązania da problemów, psychiczny i fizyczny przymus sięgania po alkohol. Uzależnienie to także deficyt miłości wtedy, gdy była ona elementem sprawczym w życiu czyli w dzieciństwie. Brak uważności najbliższych, akceptacji, brak możliwości okazywania własnych emocji, brak szacunku, silny strach. Uzależnienie to zachowanie kompulsywne, wtórne do alkoholizmu. Jeżeli ktoś rekompensuje sobie wymuszoną abstynencję czyli ogromny wysiłek włożony w kontrolę nad nie sięganiem po niego – innymi czynnościami lub substancjami, by okiełzać emocje związane z nadmierną pracą czyli pracoholizmem, hazardem, lekami, zakupami, to również wymaga efektywnej terapii.

Czytaj dalej