Rozwód / Terapia par

rozwod orgW dobrym małżeństwie jeden musi szanować drugiego i pozwolić mu być sobą."
Judith Wallestrein

Separacja – to początek

To taki czas dla dziecka, gdzie musi ono sięgnąć do całych zasobów swojej inteligencji i zdolności do miłości, i współczucia, a cała jego odwaga jest skupiona na tym, by stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, jakie teraz się pojawiają na drodze jego życia, naruszając do tej pory stabilną strukturę domu. Poza tym, dziecko prócz tego, że sięga i używa swoich zasobów, potrzebuje zewnętrznej delikatnej, rozumiejącej pomocy i wsparcia. Potrzebuje go od rozstających się rodziców ale także od dziadków i najbliższych. Dziadkowie nie mają prawa tworzyć opozycji związanej z decyzją ich dzieci, której ofiarami są ich wnuki.

Rozwód – drugi etap

Nie zawsze bywa złym posunięciem. Jeśli dochodzi do decyzji o nim w rodzinie przemocowej, dysfunkcyjnej, jest ratunkiem. Niestety w tych rodzinach dochodzi do niego najrzadziej.

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie? Najczęściej decyzja o nim pojawia się znienacka i jest największym zaskoczeniem i klęską dla dziecka. Zdolności dziecka do radzenia sobie z taką sytuacją są mocno obciążone. Jest ono pomieszane i zdezorientowane.

 

Biorąc pod uwagę ocenę to, kto bardziej traci i bardziej przeżywa rozwód, to bardziej rozwodzą się dzieci.

Rozstanie – czyli oddzielenie

Tym co się najczęściej pojawia jest syndrom oddzielenia od drugoplanowego rodzica. W naszych warunkach najczęściej tym rodzicem jest tata. Czym się charakteryzuje? Kreowaniem taty przez mamę w złych barwach przez pryzmat niemożności poradzenia sobie na daną chwilę z własnymi emocjami .

Dziecko na pewnym etapie swojego rozwoju samo dokona oceny sytuacji i będzie umiało wyciągnąć własne wnioski, a to może okazać się niebezpieczne dla rodzica pierwszego planu, czyli mamy.

Dziecku nie są potrzebne negatywne informacje na temat ojca lub matki. Wystarczy, że musi ono zmagać się codziennie z napływem uczuć związanych z rozstaniem rodziców.

Żaden najlepszy obóz survivalowy nie jest w stanie nadać dziecku silnej, pewnej, trwałej konstrukcji, aniżeli odpowiedzialni, kochający siebie wzajemnie, szanujący się, okazujący to, mocni i stabilni emocjonalnie rodzice.

Próba scalenia, czyli ponowne małżeństwo lub rodzina patchworkowa.

rozwod1 orgHilary Zilgar, amerykański trener motywacji napisał: „ celem małżeństwa jest umożliwienie ci maksymalnego rozwoju, dzięki miłości i zachęcie, jakich doświadczasz od swojego współmałżonka".

Tradycyjny model rodziny pomimo trudności, które są identyczne w relacjach z dziećmi w wolnych związkach, ma w swoim założeniu usystematyzowanie ról, uporządkowanie sytuacji rodzinnej, uszanowanie tradycji. Jest mąż i żona, którzy są fundamentami rodziny. Przyjmują role matki i ojca, role odpowiedzialnych rodziców, co nie musi być identyczne z biologicznym aspektem bycia matką lub ojcem.

Nowoczesna patchworkowa rodzina to model niesformalizowany. Dorośli wiążą się z sobą z powodu wzajemnych uczuć, dla dzieci zaś ci nowi partnerzy to obcy ludzie. I nie ma się co dziwić. Nie może być inaczej podczas gdy dorośli sami nie wiedzą kim dla siebie są. Czym jest ich związek. Czy są kochankami czy kolegami. Co im daje bycie razem. Czy to co tworzą to rodzina. Jakie są wartości tego związku.

 

Kiedy podjąć decyzję o rozwodzie?

"Należy rozwieść się nie wtedy jak znajdzie się pierwszy powód do rozwodu, ale rozwieść się gdy upadnie OSTATNI powód do bycia razem..."

Wykorzystane źródła:

Rodzina patchworkowa - skomplikowany model do składania (zwierciadlo.pl)

Rozwód w oczach dziecka (www.silnarodzina.pl)

Dziecko w rozwodzie (www.wysokieobcasy.pl)

Książka Judith Wallerstein i Joan Kelly „ Surviving the Breakup”

Cennik

Czas trwania 1,5h - 250 zł