Nieśmiałość - droga przez mękę - wideo

Zapraszam do obejrzenia i posłuchania odcinka poświęconego zjawisku nieśmiałości.  Temat ten dotyczy praktycznie każdego z nas w jakimś wymiarze codziennego funkcjonowania. Są jednak takie jednostki wśród nas, które zmagają się z bardzo nasilonym stanem zablokowania swojego funkcjonowania. Czasem ukrywają to tak dobrze, że świat zewnętrzny jest zwyczajnie oszukany i nikt nie wie jaki dramat rozgrywa się wewnątrz tej osoby.

Przytoczę teraz dwie wypowiedzi, dwóch znanych psychologów, które znacznie lepiej ode mnie definiują ten problem.

" Osoby nieśmiałe izolują się od ciepła kontaktów międzyludzkich, które jest nam wszystkim niezbędne. Często nie umieją znajomości rozwinąć w przyjaźń, a jeszcze częściej nie potrafią przyjaźni zmienić w miłość. Wielu żyje według reguły: - nic innym nie dawaj, bo oni nic ci nie dadzą - . Żadnych zobowiązań, żadnego dzielenia się, żadnego zaangażowania, odpowiedzialności, czy przysług nie należy odwzajemniać, ani oczekiwać. Jednak żaden człowiek nie może szczęśliwie egzystować z tą straszną świadomością, że nikomu nie jest potrzebny. W trakcie całego życia cierpienie wywołane poczuciem, że nic się nie znaczy, że jest się niezauważanym i nieistotnym, jest o wiele większe niż ból, który może być spowodowany sporadycznym odrzuceniem." - Philip Zimbardo

" Ukrywamy i maskujemy przed innymi swoje prawdziwe JA, żeby podtrzymać poczucie bezpieczeństwa, żeby ochronić się przed niechcianą a spodziewaną krytyką, przykrością lub odrzuceniem. Jednak jeśli się nie odkrywamy, inni nas nie znają. Gdy zbyt dobrze uda nam się ukryć nasze JA przed innymi, łatwo możemy stracić kontakt z tym, jacy naprawdę jesteśmy, a ta utrata JA przyczynia się do powstawania niezliczonych postaci choroby" - Sidney Jourard.

WRÓĆ